Zdravstvene tvrdnje
Da li su zdravstvene tvrdnje poput tvrdnje „može da smanji holesterol“ na ambalaži pouzdane?
Evropski propisi obezbjeđuju da su sve zdravstvene tvrdnje navedene na etiketama, reklamnim ili drugim marketinškim proizvodima naučno opravdane i jednostavne za razumijevanje potrošačima.
Zdravstvena tvrdnja je svaka izjava o odnosu između hrane i zdravlja. Na primjer, zdravstvena tvrdnja može da sugeriše da određena hrana „smanjuje tjelesnu težinu“ ili „održava normalnu funkciju mišića“.
S druge strane, nutritivna tvrdnja navodi ili sugeriše da hrana ima korisna nutritivna svojstva, kao što su „nizak sadržaj masti“, „bez dodatog šećera“ i „bogato vlaknima“.
Evropski i nacionalni regulatori zajedno štite potrošače od netačnih informacija ili onih koje mogu stvoriti pogrešnu predstavu o hrani.
Kao naučnici u EFSA-i, vršimo rigoroznu procjenu naučnih dokaza koji stoje iza zdravstvenih tvrdnji na ambalaži za hranu i na taj način obezbjeđujemo da potrošači mogu da vjeruju informacijama na koje se oslanjaju da bi napravili pravilan izbor.
Leng Heng, nutricionista u EFSA-i.
Evropska agencija za bezbjednost hrane (EFSA) i njeni stručnjaci iz cijele Evrope odgovorni su za procjenu naučnih dokaza koji potkrepljuju ove vrste tvrdnji o hrani.
Evropska komisija i države članice EU odlučuju da li će odobriti tvrdnje i kakva se formulacija može koristiti.
- Registar zdravstvenih tvrdnji EU | Evropska komisija
- Dozvoljene nutritivne tvrdnje | Evropska komisija
- Zdravstvene i nutritivne tvrdnje | Evropska agencija za bezbjednost hrane